Biz Kimiz?

Rehabilitasyon Modeli

BİZ KİMİZ?

Rehabilitasyon Modeli

Bağımlılık; bireyde biyolojik, psikolojik ve sosyal yıkıma sebep olan ciddi bir beyin hastalığıdır. Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi Modeli’nde alanında uzman çalışanların eşliğinde, ortam tedavisi yaklaşımı uygulanmaktadır. Her danışanın ihtiyaçlarına göre farklılaşmış olan bütüncül tedaviyle; danışanın topluma sağlıklı ve üretken birey olarak geri dönmesi için gerekli tedavi basamaklarını içerir. Yataklı rehabilitasyona ihtiyaç duyan danışanlar için hazırlanmıştır.

Türkiye’ye özgü bağımlılık psikososyal destek modeli oluşturma amacıyla atılan bu adımın arka planında alanında güçlü bir bilim kurulu yer almaktadır. 

Model kurgulanmadan önce dünyadaki önemli modeller incelenmiş ve Türkiye’de bağımlılık alanında önde gelen isimlerden danışmanlık alınmıştır.

Yapılan araştırmalar sonunda başlangıç için Türkiye’nin iki ucunda yer alan, Diyarbakır ve Bursa’da Yeşilay’ın ilk rehabilitasyon merkezinin adımı atılmıştır.

Yeşilay Rehabilitasyon Merkezinde bağımlılık alanında tam donanımlı bir ekip görev yapmaktadır. Yaşam boyu eğitim ve gelişim felsefesiyle çalışmaktadırlar. Alanının önde gelen isimleriyle, haftalık bilim toplantıları ve vaka tartışmalarında bir araya gelmektedir.

Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi insancıl ve danışan odaklı bir yaklaşıma sahiptir.